piątek, 7 września 2012

Internet dla studenta

Ostatnio spotkałem się z pytaniem, które prawdę mówiąc, bardzo mnie zaskoczyło.
Jaki internet wybrać?
O ile w przypadku stałego miejsca zamieszkania odpowiedź jest dość prosta NNN (tzn. Najtańszy, Najszybszy, Niezawodny) to w przypadku gdy studiujemy poza miejscem, gdzie mamy własne mieszkanie należy się mocno zastanowić nad ofertą.
Pod lupę musimy wziąć takie kryteria jak: mobilność, wysokość abonamentu, koszt podłączenia, dostępność, czas trwania umowy, limit ściągania, prędkość łącza.



Mobilny czy stacjonarny?
Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. Plusem stacjonarnego internetu jest na pewno tańsza cena w porównaniu do analogicznego łącza mobilnego, większa stabilność połączenia, brak limitu transferu (zazwyczaj). Mobilny modem można jest jednak bardziej uniwersalny, możemy go np. zabrać w podróż pociągiem. Jeżeli nasza uczenia nie udostępnia sieci Wi-Fi jest idealnym rozwiązaniem.
Jeżeli posiadamy Wi-Fi na terenie uczelni a nie podróżujemy to wydaje mi się, że nie ma większego sensu inwestować w mobilny internet.
Na potrzeby tego artykułu, porównałem oferty wszystkich 4 sieci komórkowych:
Orange
Plus
T-mobile
Play
Są specjalnie tak skonstruowane by ciężko było bezpośrednio porównać jedną do drugiej, jednak pozwoliłem sobie zrobić ranking - biorąc pod uwagę, cenę, szybkość, limit transferu, zasięg.
To moja prywatna subiektywna lista:

1. Plus - duży limit nocny bez żadnych dopłat, największa prędkość.
2. T-Mobile - duży limit dzienny, duża prędkość, możliwość dokupienia taniego pakietu nocnego.
3. Orange - średni limit, duża prędkość.
4. Play - najmniejszy limit, najmniejsza prędkość, problemy z zasięgiem.
Dodatkowym atutem mobilnego internetu jest fakt, że w przypadku przeprowadzki, nie będziemy musieli płacić za koszt instalacyjne, a często również za zerwanie umowy. Możemy go wziąć ze sobą na wakacje, nie będzie bezużyteczny przez 2 miesiące.

W przypadku internetu stacjonarnego sprawa robi się bardziej skomplikowana (no chyba, że mieszkamy w akademiku, do którego standardowo dostarczane jest szybkie łącze). Liczba ofert jest naprawdę ogromna, do dyspozycji mamy standardowo Telekomunikację Polską - teraz pod nazwą Orange, Netia, Vectra, UPC, Cyfrowy Polsat, oraz wiele sieci kablowych i prywatnych dostawców internetu.
Tu czeka na nas wiele pułapek, niektóre "super szybkie internety" w naszej lokalizacji mogę okazać się o wiele wolniejsze lub w ogóle niedostępne (Vectra). Coś co może na początku wydawać się atrakcyjną ofertą w rzeczywistości okazuje się zawodnym i niestabilnym produktem (Neostrada TP). Koszty instalacji mogą okazać się dużo wyższe niż się początkowo wydaje (UPC). I na koniec absolutny hit w wykonaniu firmy Netia - po zalogowaniu się i wypełnieniu formularza dla klienta indywidualnego, dostałem telefon od konsultantki, która poinformowała mnie, że ceny na stronie dotyczą firm, i zaproponowała wyższą cenę za tę samą usługę lub jeszcze lepiej założył firmę...
Przy porównywaniu ofert sprawdźcie czy cena dotyczy tego samego okresu umowy. 12 miesięczne są zazwyczaj droższe niż 24 miesięczne. Ale nikt chyba nie będzie podpisywać umowy na 2 lata w wynajmowanym mieszkaniu? Często przeniesienie usługi na inną osobę lub zmiana lokalu jest kosztowna lub wręcz niemożliwa.
I na koniec - czytajcie umowy! To co zamówiliście przez internet nie koniecznie musi być tym co dostaniecie na umowie. Pamiętajcie też, że macie prawo zrezygnować z usługi bez podania przyczyny w terminie 10 dni. Ale kosztów "operacyjnych" i instalacji już wam nie zwrócą.

4 komentarze:

  1. W przypadku mobilnego wybrałbym darmowy z Polsatu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do Polsatu to słyszałem bardzo złe opinie. Podobno ma nikły zasięg LTE i dodatkowo przeszkadza limit transferu. Ale może to tylko gadanie zazdrosnej konkurencji ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Proszę wpisz w google Aero2, to darmowy internet mobilny od pana z Polsatu bez limitów i dość dobrym zasięgiem w miastach. Ale ma też minusy prędkość tylko 512 i rozłączanie co 1h.

    OdpowiedzUsuń
  4. ...a i za modem może robić w miarę nowoczesny telefon z 3G, ja mam Nokię C5-00

    OdpowiedzUsuń